Bannerlord Geliştirici Günlükleri - Atlar | Mount & Blade II: Bannerlord | Oyunextra, Oyunun Extra Hali
    Anasayfa > Mount & Blade II: Bannerlord > Bannerlord Geliştirici Günlükleri - Atlar

Bannerlord Geliştirici Günlükleri - Atlar

Bannerlord Geliştirici Günlükleri - Atlar

Selamlar Kalradya savaşçıları!

Orta Asya’nın bozkır imparatorluklarından Avrupa’nın feodal devletlerine, süvariler, orta çağ ordularının ayrılmaz bir parçasıydı. Lojistik destek sağlayan ya da savaş alanında düşmana hücum eden atlar, mücadele halindeki bir ordunun paha biçilmez bir parçası olduklarını kanıtlamışlardı. Bu haftanın bloğunda bu güzel ve güçlü hayvanlara göz atıp, Mount&Blade II: Bannerlord’da atlara yaptığımız değişiklik ve iyileştirmelerden bahsedeceğiz.

Bannerlord’da atlar en az gerçek dünyadaki emsalleri kadar önemli ve yine gerçek dünyadaki gibi farklı görevlere uygun farklı türdeler. Oyunda, önceki oyunlarımızı oynayanların aşina olabileceği farklı türde atlardan oluşan bir at yelpazemiz var. Bunlar:

  • Süvari Atları
  • Çöl Atları
  • Avcı Atları
  • Katırlar
  • Binek Atları
  • Bozkır Atları
  • Yük Atları

Her tür atın saldırılarda alacağı hasarı, hızını, manevra kabiliyetini, darbe puanını ve taşıma kapasitesini belirleyen kendi istatistikleri vardır (bazılarınız zırhlardan bahsetmediğimizi farketmiş olabilirsiniz, o konuya da değineceğiz!).

Stratejik haritada atlar, birliğinizin ilerleme hızını oldukça iyileştirir. Ayrıca, maksimum yük taşıma kapasitenizi de attırırlar ki bu tüccar ve yağmacıların ilgi alanına girmenizi sağlar. Ancak bundan böyle, sadece bu faydaları için istediğiniz her an, ekstra at alamayacaksınız: birliklerinizi süvari sınıfına yükseltirken onlara, kendi bineklerini sağlamanız gerekecektir (geçtiğimiz haftalardaki blogları okursanız bunlardan istikrarlı bir tedariği nasıl sağlayacağınız konusunda bir fikre sahip olabilirsiniz!).
Atlara yaptığımız değişikliklerden biri, artık ekipman bölümü ile geliyor olmaları. Oyuncular, atlarını farklı tip eyer, koşum ve zırhlarla donatarak istatistiklerini modifiye edebileceklerdir. Bu da oyunculara, bineklerini, mevcut eylemlerindeki mevcut ihtiyaçlarına göre özelleştirmelerine olanak verecektir.

At modelleri ve ekipmanlarının tasarım süreci oldukça açıktı. İlk adımımız, farklı at türleri ve tarihte kullanılmış farklı ekipmanlar üzerine kapsamlı bir araştırma yapmak oldu. Sonra, oyun için en uygun olabileceğini düşündüğümüz referansları seçtik ve ülkelerimizin ilham kaynağı olan farklı kültürleri temsil edecek referanslar bulamadığımız durumlarda yaratıcılığımızı kullandık. Bunu, fikirlerimizi hayata geçirmek için bazı konsept çalışmaları oluşturmak izledi. Farklı tasarımları oluşturduktan ve üzerlerinde çalıştıktan sonra modelleme aşamasına geçtik. Bu aşama, yüksek çözünürlüklü modelin detaylarının düşük çözünürlüklü modele izdüşümünün alınması sürecinde kullanılacak her modelin hem düşük hem yüksek poli-versiyonlarını tasarlamayı içerir. Ve son olarak bunları oyuna entegre edip teste hazır hale getirdik!


Atların her biri, oyunun bütünleştirici etkisini arttıracağını düşündüğümüz çeşitli renklerde gelecek ve buna ek olarak atlara rastgele bacak ve yüz çizimleri ekleyerek daha doğal görünmelerini ve hissettirmelerini sağlayacak ekstra benek/leke sistemi ekledik.

Gelecek haftanın bloğunda konsept sanatçılarımızdan Ali Eser ile konuşarak TaleWorlds üyeleri ile yaptığımız röportajlarımıza kaldığımız yerden devam edeceğiz. Kendisine sormak istediğiniz sorularınız varsa yorum kısmına yazabilir ve cevaplaması için aralarından bir tanesini seçmemizi sağlayabilirsiniz!


809 Adet içerik, 24495 indirilme

Kazuslu

Vardım ilim Meclisine ettim ilim talep, ilim sonra gelir dediler illa edep illa edep !
Diğer Haberler
FS19 için en Gerçekçi Sesler Neredeyse Hazır

FS19 için en Gerçekçi Sesler Neredeyse Hazır

6 Mayıs 2018

Giants Software ekibi, her eklenecek ekipman için en gerç...

Trainz Railroad Simulator 2019 Sistem Gereksinimleri

Trainz Railroad Simulator 2019 Sistem Gereksinimleri

9 Ocak 2019

64 Bit işletim sistemi isteyen oyun minimum Windows 7'de ...

House Flipper Sistem Gereksinimleri

House Flipper Sistem Gereksinimleri

10 Nisan 2018

House Flipper çok yakında piyasaya sürülecek. Zamanın bil...

Yorumlar (0)

Yorum Yap